Vieme, že v súčasnej situácii súvisiacej s pandémiou ochorenia COVID-19 ste denne v strese a pod tlakom. Nemáme pre vás žiadnu zázračnú radu ako skoncovať s úzkosťou, psychickými ťažkosťami alebo samotným vírusom. Ako psychoterapeuti sme pre vás však pripravili stručný zoznam odporučení, ktoré vám môžu v týchto dňoch prísť vhod.
- Reakcie na súčasnú situáciu môžu byť rôzne. Môžete prežívať úzkosť, zlosť, bezradnosť, následne môžete prežívať pocity viny alebo hanby za svoje prejavy, môže vám to byť jedno a môžete byť „nad vecou“, alebo sa môžete nadmerne pozorovať a všímať si každé zakašľanie. Všetky tieto prejavy sú normálne.
- Pamätajte, že každá kríza sa niekedy skončí. Každá epidémia alebo pandémia prejde. Koronavírus pre väčšinu populácie nepredstavuje priame ohrozenie života.
- Dodržiavanie súčasných epidemiologických opatrení je kľúčové. Je vyjadrením ohľaduplnosti voči tým, ktorých životy nákaza ohroziť môže (hlavne seniori a ľudia oslabení inými ochoreniami). Ak sa zdravotnícky systém zahltí, nebude schopný pomôcť tým, ktorí to najviac potrebujú. Preto chráňte seba a druhých nosením rúška!
- Zatiaľ nič neplánujte. Pandémia a prijaté opatrenia obmedzujú náš plnohodnotný život a môžu spôsobiť finančné ťažkosti. Každý problém však má svoje riešenie. Niektoré riešenia prídu na rad až keď sa s nákazou vysporiadame.
- Je normálne nemať sa stále dobre. Náš organizmus dokáže zniesť veľkú mieru záťaže a nepohodlia. Pre ľudstvo to nie je nič neobvyklé, len sme na to trochu pozabudli.
- Pokiaľ máte niekoho nakaziť, skúste ho nakaziť optimizmom. Skúste aktívne pracovať v svojom pokoji a dobrej nálade. Tak ako vás dokážu strhnúť negatívne pocity a zlé správy, dokážu to aj tie pozitívne.
- Hľadajte spôsob, ako byť druhým užitoční. Po odznení hnevu, šomrania a strachu si ľudia nakoniec začnú pomáhať. Buďte k sebe pozorní, láskaví a nehľadajte vinníka (vláda, lyžiari a pod.), aj keď je to prirodzené. Väčšina ľudí skutočne nechce nikoho vedome nakaziť.
- Naordinujte si mediálnu diétu. Nie je potrebné stále sledovať správy v televízii a ešte ich aktívne vyhľadávať na internete. Môžete si byť istí, že nič dôležité vám neutečie. Ignorujte konšpiračné teórie a venujte sa aj niečomu inému ako koronavírus.
- Stanovte si denný režim. Karanténa nie sú prázdniny. Nájdite si pevné body v každodennosti a stanovte si pravidelné činnosti. Využite nútené voľno na dorobenie domácich restov. Dovoľte si izolovať sa od členov rodiny v inej izbe. Nesnažte sa doriešiť skoršie rodinné spory práve teraz.
- Dodržiavajte zdravú životosprávu. Karanténa nie je ani párty. Stav po požití väčšieho množstva alkoholu zhoršuje náladu a psychickú aj fyzickú kondíciu, nepreháňajte to. V rámci možností zachovajte pravidelný pohyb, spánok a stravovanie.
- Hovorte o situácii so svojimi deťmi. Aj tí najmenší vnímajú váš nepokoj. Upokojte ich informáciou, že im vážne nebezpečenstvo nehrozí, ale musíme chrániť starých rodičov a chorých ľudí.
- Dovoľte si zastaviť sa. Každá kríza je príležitosť a môžeme si z nej niečo odniesť. Napríklad zistenie, že je možné prežiť aj bez víkendu stráveného v nákupnom centre. Že mnoho našich potrieb prichádza s ponukou zvonku, ale v skutočnosti toho zase toľko nepotrebujeme…
- Nechovajte sa ako chorí, pokiaľ chorí v skutočnosti nie ste.
- Zostaňte doma. Pokiaľ nemáte žiadne príznaky, alebo len ľahké, nechoďte sa testovať na koronavírus. Ak máte z vírusu strach, nedáva žiadny zmysel chodiť tam, kde je ho najviac.
- Nezavádzajte lekárov o svojich príznakoch a pobyte v zahraničí.
- Chovajte sa k zdravotníkom slušne, aj keď ste sami v strese. Pamätajte na to, že naši zdravotníci môžu zažívať výrazne väčší stres.
- Vyjadrite podporu zdravotníkom, lekárnikom, predavačom, polícii a ďalším skupinám, ktoré sú najohrozenejšie a fungujú na hrane svojich síl, potrebujú to.
Ak zažívate výraznejšiu úzkosť, môžete skúsiť niektorú z techník na zvládanie úzkosti.